FAQ

1. Czy wszywka alkoholowa Esperal pomoże mi przestać spożywać alkohol?

Jeżeli decyzja o wyjściu z uzależnienia alkoholowego została podjęta przez Ciebie samodzielnie, wszywka Esperal może okazać się być bardzo pomocna w tej sytuacji. Należy jednak pamiętać, że wszystko zależy od nas samych, od naszej motywacji i przede wszystkim silnej woli. Dlatego warto działanie wszywki wzmacniać w późniejszym okresie przez regularne spotkania np. w grupach pomocniczych (AA) bądź też korzystanie z psychoterapii. Łączenie tych wszystkich działań nazywane jest terapią kompleksową i prowadzi do skutecznej walki z nałogiem.

2. W jakim miejscu najczęściej wszywany jest Esperal?

Lek Esperal w formie tabletek wszywany jest pod skórę Pacjenta podpowięziowo, najczęściej są to okolice pośladka. Jeżeli Pacjent życzy sobie inne miejsce implantacji leku jest to możliwe za zgodą lekarza wykonującego zabieg. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Po pierwsze okolica pośladkowa jest miejscem bezpiecznym z punktu widzenia anatomii (w miejscu tym nie przebiegają ani żadne duże nerwy, czy też naczynia). Po drugie, w tym miejscu lek jest właściwie niewidoczny, przez co nikt nie jest w stanie się zorientować, że zdecydowaliśmy się na zabieg.

3. Czy zabieg zaszycia boli?

Zabieg zaszycia alkoholowego odbywa się w znieczuleniu miejscowym i przez to jest całkowicie bezbolesny. Forma znieczulenia jest bardzo podobna do tego stomatologicznego. Dodatkowo Pacjent nie odczuwa bólu jeszcze przez dłuższy czas po zabiegu, stąd nie jest konieczne przyjmowanie dodatkowych środków przeciwbólowych.

4. Jak się przygotować do zabiegu wszycia Esperalu?

Osoba uzależniona, która decyduje się na zabieg Esperalu nie może znajdować się pod wpływem alkoholu. Wymagana jest trzeźwość na min. 48h przed zabiegiem zaszycia.

W przeciwnym razie Pacjent nie będzie zakwalifikowany do zabiegu.

5. Co się stanie jeżeli mając wszywkę alkoholową napiję się alkoholu?

Picie alkoholu będąc zaszytym prowadzi do bardzo niebezpiecznych i przede wszystkim nieprzyjemnych objawów. Wśród najczęściej występujących skutków ubocznych stosowania Esperalu w połączeniu z alkoholem wyróżnia się:

 • silne bóle i zawroty głowy,
 • nudności i wymioty,
 • nagłe skoki ciśnienia,
 • duszności,
 • drgawki,
 • zaburzenia rytmu serca.

Nieprzyjemne objawy mogą pojawić się już w ciągu pierwszych 10-15 minut po spożyciu napoju alkoholowego. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zawału lub śmierci zaszytego pacjenta. Warto jednak dodać, że te wszystkie nieprzyjemne efekty mogą się pojawić tylko wtedy jeżeli Pacjent nie trzyma się zaleceń lekarza dot. całkowitej abstynencji. Jeżeli osoba zaszyta nie spożywa alkoholu, Esperal nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

6. Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Zabieg zaszycia alkoholowego z wykorzystaniem Esperalu to nieinwazyjny, prosty zabieg, który (aby nie wystąpiły żadne skutki uboczne) musi być wykonany przez profesjonalnego lekarza - chirurga. Zabieg implantacji Esperalu polega na wszyciu pod skórę – w pobliżu łopatki lub w okolicy pośladka – leku w postaci tabletek, które wchodzą w reakcję z alkoholem (jeżeli osoba zaszyta napije się alkoholu) i w ten sposób wywołują awersję do jego spożywania. Dlatego też terapia Esperalem nazywana jest terapią awersyjną. Dzięki pomocy wszywki alkoholowej Esperal można skutecznie pokonać nałóg alkoholowy.

7. Czy po zabiegu zostaje blizna?

Po zabiegu Pacjent jest zobowiązany żeby dbać o miejsce po zabiegu, stosując się do wszystkich zaleceń lekarza, a do momentu kiedy rana całkowicie się zagoi. Po zabiegu implantacji Esperalu – pozostaje niewielka, wręcz niewidoczna blizna, gdyż nacięcie skóry nie jest większe niż 1 cm.

8. Czy na zabieg zaszycia jest wymagane skierowanie lub wykonanie badań?

Żeby zapisać się na zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal Pacjent nie potrzebuje żadnego skierowania oraz wykonywania badań przed wykonaniem całej procedury implantacji leku. Każdorazowo przed zabiegiem zaszycia – lekarz wykonujący zabieg podczas rozmowy z Pacjentem ustala ewentualne przeciwskazania przed implantacją leku.

9. Jakie są przeciwskazania do zabiegu zaszycia?

Wszywka alkoholowa Esperal nie może zostać wszyta każdej osobie, która jest chętna i zdecydowana na zabieg, występuje kilka przeciwskazań do zabiegu zaszycia, a są to:

 • nadwrażliwość na aktywny składnik leku - Disulfiram,
 • stan nietrzeźwości Pacjenta w dniu zabiegu,
 • spożycie alkoholu w ciągu 48 godzin przed zabiegiem,
 • niektóre choroby układu krążenia,
 • zaburzenia psychiczne (w tym próby samobójcze).

Przed zabiegiem każdorazowo lekarz przeprowadza wywiad medyczny z Pacjentem, aby wykluczyć wszystkie możliwe przeciwskazania.

10. Czy mój organizm może odrzucić wszywkę alkoholową?

Wszywany lek jest dla organizmu ciałem obcym, stąd też możliwe jest zdarzyć się odrzucenie Esperalu przez organizm człowieka. Objawem odrzucenia wszywki jest najczęściej obrzęk wokół miejsca implantacji leku, a także wyciek z rany płynu surowiczego oraz wystąpienie zakażenia rany. We wszystkich wyżej wymienionych przypadkach Pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który wykonywał zabieg.